MENU

Otázky a odpovědi

Jak můžeme předejít zácpě?

Nejlepší prevencí zácpy je pravidelný denní a stravovací režim, dostatek tekutin a vlákniny ve stravě a dostatek pohybu. V případě, že se objeví první příznaky zácpy, je vhodné po poradě s lékařem co nejdříve zahájit podávání změkčovadel stolice, aby nedošlo k přechodu zácpy do chronického stadia. Léčba chronické zácpy je mnohem obtížnější a může trvat i několik měsíců.

Kdy máme při zácpě vyhledat lékaře?

Nejlépe vždy,  nicméně zvláštní zřetel je nutno věnovat akutní zácpě provázené některými varovnými příznaky (krvácení z konečníku, bolesti břicha, nemožnost odchodu plynů, zvracení či váhový úbytek a anemie). Takováto zácpa může být projevem závažného onemocnění, a proto by měla být bezprostředně vyšetřena lékařem.

Každé dítě trpící zácpou má být důkladně vyšetřeno lékařem včetně vyšetření konečníku. To je nutné zejména k odhalení zácpy, která je projevem jiného závažného onemocnění. Toto riziko je obecně větší u kojenců a malých dětí. Léčbu běžné funkční zácpy u staršího dítěte lze zvládnout i volně prodejnými léčivy za občasné konzultace s lékařem.

Mohu používat Forlax® 10g během těhotenství a kojení?

Forlax® 10g se může podávat během těhotenství a v období kojení.

Jak často má dítě chodit na stolici?

Starší dítě by mělo mít stolici alespoň 3x za týden. Většina dětí má frekvenci stolic v rozmezí 3x denně – 1x za 2 dny. Za zácpu však lze považovat i stav, kdy dítě – bez ohledu na frekvenci stolic – má vyprazdňování obtížné či bolestivé, stolici zadržuje nebo umazává.

Jakou stravu má dostávat dítě, které trpí zácpou?

V počátečních fázích léčby zácpy hraje dieta menší roli, důležité je pravidelné podávání změkčovadel stolice. Jakmile se nastolí pravidelná střevní peristaltika (střevní pohyby), je nezbytné podávat dostatečné množství vlákniny a jiných balastních látek, mléčných výrobků apod. Stejná dietní opatření platí i pro prevenci zácpy.